Putyin választ vár Zelenszkijtől, ezen múlhat a tűzszünet

Az orosz elnök háromnapos tűzszünettel kapcsolatos ajánlatára még nem érkezett egyértelmű válasz Kjievből.

Volker szerint Donald Trump amerikai elnök sem szétverni akarja a szövetséget, hanem pusztán elvárja, hogy Európa nagyobb szerepet vállaljon saját biztonságának garantálásában.
Ukrajna harca nemcsak saját szuverenitásáért folyik, hanem Európa jövőjéért, de a háború még idén tűzszünethez vezethet, tartós békére viszont aligha van esély – mondta egy zártkörű sajtóbeszélgetésen Kurt Volker, az Egyesült Államok volt NATO-nagykövete, valamint az ukrajnai ügyekért felelős különmegbízott, erről a Portfolio számolt be.
Kapcsolódó vélemény
Magyar Nemzet
A Kínai Népköztársaság teljes GDP-je lehagyta az USA-ét.
A Center for European Policy Analysis vezető kutatója szerint Ukrajna NATO-tagsága nem elméleti lehetőség, hanem a biztonságpolitikai rendezés sarokköve. A jelenlegi helyzet a hidegháborús Németország vagy a koreai-félsziget megosztottságához válhat hasonlóvá – közölte.
Oroszország nem egy államként, hanem birodalomként működik, és eszközei a nyílt háborún túl a nyugati társadalmak destabilizálását is célozzák, amire válaszolnia kell Európának.
Kapcsolódó vélemény
Kurt Volker úgy véli, Oroszország célja nem csupán Ukrajna katonai legyőzése, hanem az ország nemzeti létezésének felszámolása. A kutató azt mondta, Putyin céljai változatlanok: Ukrajna mint önálló nemzet megszüntetése, semlegesítése és kormányának kontroll alá vonása. Ez a nemzetközi közösség számára elfogadhatatlan. Volker a megszállt ukrán területek hosszú távon békés eszközökkel történő visszacsatolását tartja kívánatosnak, eközben a nem megszállt területek biztonságát NATO-védelem alá kell helyezni.
Ezt is ajánljuk a témában
Az orosz elnök háromnapos tűzszünettel kapcsolatos ajánlatára még nem érkezett egyértelmű válasz Kjievből.
Kijelentette, a NATO továbbra is a legerősebb elrettentő erő Európában.
Ha a balti államok nem lennének NATO-tagok, Putyin már megtámadta volna őket, ahogy tette ezt Georgiával és Ukrajnával. Úgy véli, szükség van megerősített európai védelmi képességekre is, ezek azonban nem a NATO-tól függetlenül, hanem annak keretein belül kell hogy működjenek. Volker szerint Donald Trump amerikai elnök sem szétverni akarja a szövetséget, hanem pusztán elvárja, hogy Európa nagyobb szerepet vállaljon saját biztonságának garantálásában.
Úgy véli, a jelenlegi háborúban Ukrajna nemcsak önmagáért, hanem Európa jövőjéért harcol.
Ezt is ajánljuk a témában
Az orosz elnök szerint az ukrajnai különleges katonai művelet fő célja a tartós béke és az orosz ajkú lakosság jogainak védelme.
Putyin orosz birodalmi törekvései nem állnak meg Ukrajnánál: a balti államok, Kazahsztán, Grúzia, sőt Finnország is célpont lehet. Szerinte Ukrajna jövőjét úgy kell elképzelni, ahogyan annak idején Németország is évtizedekig megosztott maradt – békésen, de világos politikai célokkal. A nemzetközi közösségnek – zárta szavait Volker – kötelessége támogatni ezt az utat, mert Európa biztonsága ma Kijevnél kezdődik.
Fotó: DIEGO HERRERA CARCEDO / ANADOLU AGENCY / ANADOLU VIA AFP